Uzavretý kruh slovenskej kultúry

Autor: Daniel Krajcer | 4.4.2012 o 13:18 | Karma článku: 16,58 | Prečítané:  3460x

Začnem tak, ako by to málokto očakával: Svojmu nástupcovi prajem veľa úspechov v práci, pretože želám úspech slovenskej kultúre. Myslím to úprimne a úprimne som pristupoval aj k vedeniu tohto rezortu počas uplynulých 20 mesiacov. Moja skúsenosť?

Kultúra nie je zvyknutá na manažérsky prístup

 

Rezort kultúry nie je zvyknutý na manažérsky prístup. Od nástupu do funkcie ministra som presadzoval manažovanie v oblasti kultúry, bol to pomerne ťažký zápas. Úradníci a zrejme aj ministri, sú zvyknutí na dlhotrvajúce diskusie, stretnutia, váhania s často nejasným koncom. K riadeniu rezortu som pristupoval ako manažér - teda naopak - máme riešenie, musíme ho rýchlo a razantne presadiť. V mnohých prípadoch sa mi to podarilo. Napríklad pri vzniku RTVS. Mal som víziu a predstavu ako riešiť verejnoprávné média. Zvolali sme pracovnú skupinu, stretla sa tri krát, na jej závere bol vznik zákona o novej inštitúcii. Bol som kritizovaný za to, že vznikla rýchlo...dnes vravím...našťastie. Život mi dal za pravdu. Nebyť mojej razancie, verejnoprávne médiá sa dnes potácajú v dlhoch, v prípade STV je otázne, či by, pod hrozbou exekúcií, ešte vôbec existovala. Moji predchodcovia všetko plánovali, nechali vypracovať miliónové štúdie, niektorí mali na vládnutie 4 roky a výsledok - po uši zadlžená STV.

 

Dynamický postup v riešení problémov

 

Razantne som pristupoval aj k ďalším projektom - digitalizácia kultúrneho dedičstva - ako najväčší projekt slovenskej kultúry, ktorý predstavuje investíciu vo výške viac ako 200 miliónov eur - poputujú do slovenskej kultúry, nie do zahraničia. Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 - projekt, ktorý trestuhodne meškal, podarilo sa nám uskutočniť všetky kroky k tomu, aby Košice boli úspešné, pretože tak bude úspešné Slovensko. Našťastie súčasné vedenie Košíc a Košického samosprávneho kraja malo rovnakú filozofiu - neberieme do úvahy politické tričká - ide nám o projekt a o úspech Slovenska.  Dynamiku som zaviedol aj do Dotačného systému, je začiatok apríla, zmluvy sa už podpisujú tak, aby sa v apríli mohli začať čerpať finančné prostriedky na jednotlivé projekty. Kultúrne poukazy boli na školách do konca februára za menej ako polovičnú cenu, vďaka elektronickej aukcii. Razantne som pristupoval aj k zabezpečeniu finančných prostriedkov pre rezort kultúry - na rok 2012 je o 8 % financií viac, ako vlani, konečne po takmer 10 rokoch sa môže začať rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Po Redute pribudne ďalší zrekonštruovaný objekt erbovej inštitúcie- súčasť slovenského kultúrneho dedičstva.

 

Získajú hrady a ďalšie objekty kultúrneho dedičstva

 

Netajím sa tým, že je to moja srdcová záležitosť. Takmer polovica slovenských stredovekých pevnostných hradov sa bude obnovovať v tomto roku (aj s pomocou nezamestnaných, ale nielen), pretože sme našli spôsob ako čerpať finančné prostriedky z viacerých zdrojov.  Nielen hrady v tomto roku získajú. Vďaka vyššiemu rozpočtu sa podarilo o 5 miliónov eur zvýšiť financie v Dotačnom systéme MK SR na podporu neštátnej kultúry. Za pozornosť určite stojí aj skutočnosť, že som nemal obavy začať diskusiu o takej kontroverznej téme, akou je odluka cirkvi od štátu a navrhol som aj spôsob financovania formou asignačného modelu (každý určí, kam pôjde 1% z jeho daňového základu). Takto by som mohlo pokračovať ďalej - zmena tlačového zákona, jazykového zákona, digitalizácia kín, vznik Danubiany, pripravený ideový zámer Hurbanových kasární aj so spôsobom financovania.

 

Uzavretý kruh slovenskej kultúry

 

Celkom na záver poznámka smerom k umeleckej a kultúrnej obci. Umenie a kultúra je o tvorivosti, nápadoch a individualitách. V takomto prostredí je mimoriadne ťažké získať podporu celej umeleckej verejnosti. Tí, ktorí sú vo svojich záujmoch uspokojení, mlčia, tí ktorí nie sú, protestujú a niekedy pripravujú doslova akési križiacke ťaženie. Nesnažím sa o to vyhovieť každému, ale snažil som sa o to, vyhovieť postupne tým, ktorí navrhujú pre slovenskú kultúru dobré riešenia a projekty. Nemuselo by to však fungovať tak, že ak nedostaneme my, čo chceme (napr. Kunsthalle v Dome umenia), tak nedostanú ani tí druhí (podporovatelia projektu Danubiana,). Kým sa nezbavíme toho nášho „národného - keď mne zdochne koza, nech zdochne aj susedovi", stále sa budeme točiť v uzavretom kruhu. Mal som snahu z tohto kruhu vystúpiť ako manažér so skúsenosťami z privátnej sféry. Budúcnosť ukáže, či slovenská kultúra je na takýto spôsob pripravená.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.


Už ste čítali?