reklama

Začnime myslieť vo veľkom

Položme si ruku na srdce: Koľkokrát, za posledné štyri roky, ste sa dostali do kontaktu s úradom svojej župy?A koľkokrát, za rovnaké časové obdobie, ste pocítili, že priamo župa pre vás niečo urobila?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)
Obrázok blogu

Ak ste priemerným slovenským občanom, ktorý nepracuje v jednom z úradov či firiem, ktoré sú s úradom samosprávneho kraja priamo spojené, vaša odpoveď na predchádzajúce otázky sa zrejme blíži k nule.

Zvlášť, ak ste občanom Bratislavského kraja, ktorého úrad je od ľudí azda najvzdialenejší zo všetkých ôsmich župných úradov na Slovensku.

Pred niekoľkými dňami som ako kandidát na župana Bratislavského kraja predstavil celý svoj volebný program.

Namiesto vŕtania sa v škandáloch a kauzách som totiž presvedčený, že to, čo Bratislavská župa dnes potrebuje najviac, je zmysel a opodstatnenosť svojej existencie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Župan nesmie byť len údržbárom. Bratislavský kraj patrí medzi najbohatšie regióny v Európskej únii, a jeho obyvatelia si už zaslúžia, aby to aj pocítili.

Zaslúžia si, aby ich volení predstavitelia dokázali za dane poskytovať kvalitné služby, ale zároveň aby dokázali aj myslieť vo veľkom a priniesť zmenu, ktorú bude naozaj vidieť.

Preto je mojou ambíciou kraj nielen udržiavať, ale aj tvoriť.

Hovorí sa, že nikto vám nemôže dať viac, než vám politici dokážu pred voľbami sľúbiť. Preto môj volebný program nie je súhrnom sľubov, ale desiatok konkrétnych opatrení, skutočne realizovateľných a financovateľných. Spolupracoval som na ňom s mnohými odborníkmi, nielen z hnutia NOVA, ale aj z externého prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bratislavská župa hospodári s rozpočtom približne 125 miliónov eur. To je veľa peňazí, zvlášť na úrad, o ktorom skoro nevedieť. Dá sa za ne urobiť skutočná zmena.

Zoberte si napríklad len oblasť, ktorá obyvateľov kraja najviac trápi - dopravu. Len na zlacnení najdrahšej údržby ciest spomedzi všetkých krajov si trúfam ušetriť milióny eur.

Na iných miestach som už podrobne predstavil prvé prioritné projekty - nové LIDO, integrovanú dopravu vrátane riečnej, a novú turistickú cestu vrátane obnovy kultúrnych pamiatok v kraji.

Na tomto by som však chcel spomenúť aj ďalšie dôležité body celého programu.

Napríklad také opravy výtlkov. Kraj sa nesmie stavať macošsky k cestám, po ktorých jazdí až 90 % jeho obyvateľov, hoci mu nepatria. Veď len bratislavská MHD zaplatí do rozpočtu župy na cestnej dani takmer 800 tisíc eur - cesty, po ktorých jazdí, z nich však nevidia ani cent. Napravím tento stav, aby cesty po budúcej zime neboli ani zďaleka v takom dezolátnom stave, ako ich ešte dnes často nachádzame.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priama demokracia je opatrením, z ktorého mnohým politikom vstávajú vlasy dupkom. Ja však naopak považujem napríklad také Švajčiarsko za príklad hodný nasledovania. Preto som sa rozhodol postupne zavádzať prvky participatívneho rozpočtovania do fungovania župy - tak, aby o časti rozpočtu a využití peňazí rozhodovali priamo občania kraja hlasovaním.

Prímestské obce pri Bratislave by sa nemali meniť na „ležatú Petržalku“, ale poskytovať svojim obyvateľom oddych a pokoj pre bývanie, s primeraným občianskym vybavením a dobrou dopravnou dostupnosťou. Kraj musí začať znova myslieť - a spolu s mestami a obcami nezabudnúť na stratégiu budúceho rozvoja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obyvatelia Bratislavského kraja by mali cítiť nielen svoju príslušnosť k nemu, ale z takejto identity by mali mať aj prínos. Preto chcem zaviesť kartu výhod pre obyvateľa kraja. Takáto jednotná karta obyvateľa by bola využiteľná napríklad ako doklad pri integrovanej doprave, pri vstupe na kultúrne podujatia organizované na území kraja, či pri využívaní siete sociálnych zariadení.

Rozsiahlu časť svojho programu venujem konkrétnym opatreniam zo sféry sociálnej oblasti a zdravotníctva. Bratislavská župa dnes nedokáže poskytovať sociálne služby všetkým občanom, ktorí si ich zaslúžia a majú na ne nárok. O 15 rokov stúpne počet obyvateľov v poproduktívnom veku v našom kraji o polovicu. Musíme preto vytvoriť podmienky pre starostlivosť o všetkých, ktorí si ju zaslúžia. V spolupráci so súkromným sektorom by župa mala vytvoriť podmienky pre vznik nových zariadení pre seniorov, ale i zdravotne a sociálne odkázaných občanov.

Samostatnou kapitolou je aj školstvo, ktoré je významnou kapitolou činnosti župy. Nájsť kvalitných učiteľov, ktorí aj v našom kraji vyžijú z priemerných učiteľských platov, je veľmi zložité. O to viac si treba vážiť tých, ktorí sa tomuto poslaniu venujú - a vytvárať im dobré podmienky, aby škola nebola len miestom pre výčbu, ale aj výchovu slušných ľudí, zároveň so schopnosťou uplatniť sa v živote.

Celý môj volebný program, ktorý obsahuje viac ako 100 konkrétnych opatrení, nájdete v tomto dokumente. A áno, nie som neomylný. Hoci na ňom pracoval tím skúsených ľudí a odborníkov, nielen z hnutia NOVA, budem si veľmi vážiť všetky vaše ďalšie námety a nápady. Môžete mi ich napísať napríklad do diskusie či na môj e-mail, a určite sa nimi budem zaoberať.

Daniel Krajcer

Daniel Krajcer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  67x

Ex-minister kultúry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu