Riadenie župy nemôže byť bokovka

Autor: Daniel Krajcer | 3.11.2013 o 21:01 | Karma článku: 13,77 | Prečítané:  2180x

Nedávno som dostal pozvánku od jednej regionálnej televízie do diskusnej relácie kandidátov na bratislavského župana. Pôvodný zámer tvorcov bol ponúknuť atraktívnu debatu favoritov. Jeden z nich, presnejšie jedna, však neprišla. Z pochopiteľného dôvodu: v tom čase mala povinnosti v Európskom parlamente. Nič lepšie neilustruje fakt, že budúci župan nemôže sedieť na dvoch stoličkách. Je fyzicky nemožné plnohodnotne sa venovať úradu samosprávneho kraja a mandátu poslanca v slovenskom alebo v Európskom parlamente.

Národná rada zasadá takmer každý mesiac a rokuje v priemere 10-12 dní. A to ešte nepočítam rokovania výborov a čas, ktorý by mali poslanci tráviť prípravou zákonov a študovaním vládnych materiálov - napríklad pre odhalenie takých prešľapov, ako bola kauza SPP. Európsky parlament rokuje ešte častejšie a navyše v Bruseli a Štrasburgu.

Na župách je situácia iná. Krajské parlamenty majú schôdze raz za dva mesiace a trvajú len jeden deň. Župní poslanci majú teda dosť času na výkon inej funkcie. V prípade predsedov krajov je ale situácia diametrálne odlišná. Konkrétne BSK hospodári s rozpočtom vyše 120 miliónov EUR ročne. Za tieto peniaze sa stará o stovky kilometrov ciest, o desiatky škôl, domovy sociálnych služieb, o divadlá, cestovný ruch, životné prostredie, eurofondy atď. Je to inštitúcia porovnateľná s ministerstvom. Viete si predstaviť, že by akýkoľvek minister, ak sa svojim povinnostiam venuje naplno, by stíhal vykonávať mandát poslanca a venovať sa mu naplno a nielen vysedávať v národnej rade? To jednoducho nejde.

Preto som dal svojim voličom záväzok, že v prípade zvolenia za župana sa vzdám poslaneckého mandátu. Z úcty k ľuďom.

Takýto principiálny postoj však mnohým politikom nevyhovuje. Naopak, vyhovuje im vysedávanie na dvoch stoličkách. Buď z mocenských alebo z finančných dôvodov. A je to tak v mnohých stranách. Preto stroskotali v parlamente všetky doterajšie pokusy o obmedzenie možnosti zbierať rôzne verejné funkcie.

Nová väčšina - Dohoda má náhradné riešenie: ak sa "multifunkcionári" nechcú vzdať svojich manátov, nech sa vzdajú aspoň svojich platov. Jeden plat stačí. Tento návrh predloží NOVA na najbližšie rokovanie NR SR. A potom sa ukáže, komu ide o moc, komu o peniaze a komu o vec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?