Riadenie župy nemôže byť bokovka

Autor: Daniel Krajcer | 3.11.2013 o 21:01 | Karma článku: 13,77 | Prečítané:  2359x

Nedávno som dostal pozvánku od jednej regionálnej televízie do diskusnej relácie kandidátov na bratislavského župana. Pôvodný zámer tvorcov bol ponúknuť atraktívnu debatu favoritov. Jeden z nich, presnejšie jedna, však neprišla. Z pochopiteľného dôvodu: v tom čase mala povinnosti v Európskom parlamente. Nič lepšie neilustruje fakt, že budúci župan nemôže sedieť na dvoch stoličkách. Je fyzicky nemožné plnohodnotne sa venovať úradu samosprávneho kraja a mandátu poslanca v slovenskom alebo v Európskom parlamente.

Národná rada zasadá takmer každý mesiac a rokuje v priemere 10-12 dní. A to ešte nepočítam rokovania výborov a čas, ktorý by mali poslanci tráviť prípravou zákonov a študovaním vládnych materiálov - napríklad pre odhalenie takých prešľapov, ako bola kauza SPP. Európsky parlament rokuje ešte častejšie a navyše v Bruseli a Štrasburgu.

Na župách je situácia iná. Krajské parlamenty majú schôdze raz za dva mesiace a trvajú len jeden deň. Župní poslanci majú teda dosť času na výkon inej funkcie. V prípade predsedov krajov je ale situácia diametrálne odlišná. Konkrétne BSK hospodári s rozpočtom vyše 120 miliónov EUR ročne. Za tieto peniaze sa stará o stovky kilometrov ciest, o desiatky škôl, domovy sociálnych služieb, o divadlá, cestovný ruch, životné prostredie, eurofondy atď. Je to inštitúcia porovnateľná s ministerstvom. Viete si predstaviť, že by akýkoľvek minister, ak sa svojim povinnostiam venuje naplno, by stíhal vykonávať mandát poslanca a venovať sa mu naplno a nielen vysedávať v národnej rade? To jednoducho nejde.

Preto som dal svojim voličom záväzok, že v prípade zvolenia za župana sa vzdám poslaneckého mandátu. Z úcty k ľuďom.

Takýto principiálny postoj však mnohým politikom nevyhovuje. Naopak, vyhovuje im vysedávanie na dvoch stoličkách. Buď z mocenských alebo z finančných dôvodov. A je to tak v mnohých stranách. Preto stroskotali v parlamente všetky doterajšie pokusy o obmedzenie možnosti zbierať rôzne verejné funkcie.

Nová väčšina - Dohoda má náhradné riešenie: ak sa "multifunkcionári" nechcú vzdať svojich manátov, nech sa vzdajú aspoň svojich platov. Jeden plat stačí. Tento návrh predloží NOVA na najbližšie rokovanie NR SR. A potom sa ukáže, komu ide o moc, komu o peniaze a komu o vec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?