reklama

Nastal čas na nový model financovania cirkví a občianskej spoločnosti

Uvedomujem si, aká dôležitá je úloha cirkví a náboženstva aj v dnešnej modernej spoločnosti.Obrovskú časť verejných služieb poskytujú dnes cirkvi spolu s tretím sektorom, a často kvalitnejšie a hospodárnejšie suplujú nie úplne schopný štát.A zároveň viem, že tolerancia, sloboda a zodpovednosť sú najdôležitejšími hodnotami pre dobré fungovanie spoločnosti, ktoré prinesie pokoj a prosperitu všetkým občanom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Pred pár dňami som spolu s kolegami Danielom Lipšicom a Martinom Chrenom predstavil legislatívny zámer nového modelu financovania cirkví a občianskej spoločnosti.

Ale neurobil som to preto, že som veriaci. Ani preto, že som liberál. Urobil som to jednoducho preto, lebo je to rozumné a správe riešenie.

Cirkvi a organizácie občianskej spoločnosti potrebujú byť slobodné a nezávislé od štátu, bez ohľadu na naše vierovyznanie či hodnotovú orientáciu. Duchovné veci nemajú byť predmetom svetskej politiky a rozhodovania na úrovni predstaviteľov vlády či parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane, je v záujme štátu samotného, aby vytvoril podmienky a prostredie, v ktorom dokážu nielen plnohodnotne fungovať, ale aj rozvíjať svoju činnosť v prospech občanov a veriacich.

Ako skonštatoval publicista Marián Balázs už v roku 2005, dnešná podoba prepojenia cirkvi a štátu na Slovensku je jedným z posledných podobného druhu v Európe.

Vzťah cirkví a štátu v oblasti financovania upravuje na Slovensku ešte stále komunistický zákon z roku 1949.

Asignačný model odluky cirkvi od štátu nedávno zaviedlo dokonca i striktne katolícke Poľsko – a Slovensko tak zostalo poslednou krajinou v regióne, ktorá nemá túto problematiku dodnes doriešenú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Téma odluky štátu a cirkvi je na Slovensku nastoľovaná pravidelne. Bohužiaľ, takmer vždy sa stala buď len populistickým nástrojom pre získavanie voličov, alebo bola zneužitá ako dymová clona na odvádzanie pozornosti od aktuálnych problémov ľudí.

Čím neskôr sa však zmenou financovania cirkví začneme zaoberať, tým viac bude táto téma zneužívaná populistami, ktorých cieľom je len vytĺkať body zo zvyšovania spoločenského napätia – a nezáleží im na naozajstnom riešení a na dohode všetkých strán.

Aj preto som už ako minister prišiel s návrhom, ktorý odstraňuje previazanosť a závislosť cirkví a inštitúcií občianskej spoločnosti od vládnej moci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zároveň vytvára priestor pre celkové zvýšenie financií, plynúcich na tieto účely, avšak nie z rozhodnutia politikov, ale občanov samotných. A nezabúda na obnovu a rozvoj slovenského kultúrneho a historického dedičstva.

Úmyselne ide o legislatívny zámer, ktorého cieľom je vyvolať diskusiu a hľadať dohodu – a nie o hneď o návrh zákona, ktorý priestor pre kompromis výrazne zužoval.

V hnutí NOVA navrhujeme, aby sa každý pracujúci mohol rozhodnúť financovať neziskové aktivity a cirkvi asignáciou vo výške 1 percenta svojho daňového základu.

Túto sumu by v daňovom priznaní mohol ľubovoľne rozdeliť medzi registrované cirkvi a/alebo registrované mimovládne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre porovnanie, pre väčšinu zamestnancov nový model znamená, že ak dnes cez súčasné asignácie prispievali mimovládnym organizáciám 20 eurami ročne, po novom budú môcť medzi tretí sektor a cirkvi rozdeliť až 50 eur. 1 % z daňového základu je totiž 2,5-krát viac než 2 % zo samotnej dane, ktoré môžu poukazovať dnes.

Nikto nebude musieť zaplatiť nič navyše. Posilní sa však priamy vzťah veriaci – cirkev, či občan – občianska spoločnosť.

Výsledkom takéhoto riešenia je väčšia sloboda pre ľudí, ale zároveň i viac peňazí pre cirkvi aj pre občiansku spoločnosť.

Porovnanie súčasnej a navrhovanej výšky asignácie dane z príjmov fyzických osôb v Slovenskej republike (daňovník so mzdou blízkou mediánovému príjmu)
Porovnanie súčasnej a navrhovanej výšky asignácie dane z príjmov fyzických osôb v Slovenskej republike (daňovník so mzdou blízkou mediánovému príjmu) 

Kým dnes cirkvi dostávajú zo štátneho rozpočtu približne 37,5 milióna eur ročne, a na daňových asignáciách sa prerozdelí zhruba 45 miliónov eur ročne (spolu 82,5 milióna), po novom by na rovnaký účel plynulo zhruba 125 miliónov eur.

Som presvedčený, že hoci sa dnes na Slovensku stále nájde vyše tretina ľudí, ktorí nevyužívajú možnosť poukázať 2 % svojej dane, ich podiel by v novom systéme, aj vďaka vyššej motivácii podporiť cirkev, výrazne klesol. Zvyšné prostriedky, od občanov, ktorí by ani novú asignáciu nevyužili, by smerovali do fondu, z ktorého by sa opravovali slovenské kultúrne pamiatky – polovica zdrojov by bola použitá na sakrálne, zvyšok na ostatné.

Celý nový systém, o ktorom si viac môžete prečítať tu, navrhujeme zaviesť s desaťročným prechodným obdobím. Počas neho by sa čiastočne kompenzovali prípadné negatívne rozdiely, aby žiadna cirkev nebola znevýhodnená v období, kým si ľudia zvyknú na nový model financovania.

Samozrejme, tento návrh je naozaj určený na verejnú diskusiu a jeho detaily sa ešte môžu zmeniť.

Istý som si však jedným. Dobročinnosť, rovnako ako viera, môžu prekvitať len vtedy, ak sa realizujú cez slobodné rozhodnutie, a nie ako povinnosť.

Slobodná cirkev v slobodnej a otvorenej spoločnosti je ideál, ku ktorému by sme mali dospieť. A som presvedčený, že práve tento návrh je dobrým štartom diskusie.

Daniel Krajcer

Daniel Krajcer

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  67x

Ex-minister kultúry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu