O čom bola voľba šéfa NKÚ?

Autor: Daniel Krajcer | 20.5.2015 o 17:30 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  1503x

Voľbou šéfa NKÚ bolo Slovensko traumatizované roky. Politici na oboch brehoch, hrajúc sa na vládnych poslancov a „ostrých chlapcov z opozície“, masírovali verejnosť takmer celé volebné obdobie, že ide o zásadný stret. A výsledok?

Suchá info z agentúr: 82 hlasov Mistrík, 54 hlasov Žilinka.

A teraz to príde. Prídu mesiace toho, že vo vnútri opozície sa budú všetci obviňovať z toho, kto za to môže, kto je vinný a na koho treba ukázať prstom.

Za seba hovím NIE!

Jedno veľké nie účasti v týchto žabomyších vojnách,

„nie“ účasti v tomto podivuhodnom deviantnom politickom symbolizme.

Hlupák bedáka a nenávidí, rozumný sa poučí a premýšľa, ako zásadným spôsobom nie len veci zmeniť systémovo, ale aj tak, aby priniesli originálne dôveryhodné riešenie pre občanov.

 

Inštitúcie Slovenska sú v rozklade.

Ich erózia prebieha 25 rokov, pretože Slovensko bolo zle založené Mečiarom.

Štáty vznikajú a umierajú so svojou ideou, ktorá bola pri ich vzniku. Náš štát nemal žiadnu ideu, mal len „mečiarov mýtus“, ktorý nás dodnes straší v úvode preambuly Ústavy SR.

Pamätáte sa ešte? „My národ Slovenský a občania Slovenska“? Akoby do genetickej výbavy Slovenska táto veta vpísala delenie ľudí na Slovensku: rovní – rovnejši a naši – ich!

 

Čo tak povedať tomu dosť?

Naša odpoveď je pomerne jednoduchá: Nemá zmysel ďalej vajatať nad voľbou šéfa NKÚ! Nikomu to nepomôže. Bol zvolený legálnym spôsobom a ak sme demokrati, tak túto voľbu formálne a inštitucionálne rešpektujeme.

Áno, nebráni nám to však myslieť si svoje.

 

Čo ďalej po voľbe?

Máme krátky čas do volieb, no relatívne dlhý na to, aby sme zmysluplným spôsobom začali premýšlať o vzájomnom nastavení jednotlivých ústavných inštitúcii na Slovensku, o ich parametroch a predovšetkým obsahu.

Dávam ponuku na spoločné premýšlanie, ktoré by bolo ohraničené týmto jednoduchým nápadom:

 

Založme Slovensko nanovo!

Poďme diskutovať o novej ústave pre Slovensko!

Poďme spolu hovoriť o novom „Najvyššom kontrolnom dvore“ – ktorého šéfa (prezidenta) by si občania volili priamo vo voľbách spolu s generálnym prokurátorom, predsedom Najvyššieho súdu a predsedom Ústavného súdu.

O parametroch a predpokladoch pre jednotlivé voľby môžme diskutovať až následne, keď budeme mať predstavu o poslaní a charaktere jednotlivých inštitúcii, ktoré bude meniť nová ústava.

 

Vo svojom poslednom blogu prišiel môj kolega Juraj Miškov s úderným heslom „Hlavu hore Slovensko“.

To heslo nie je floskula! To heslo je politické krédo, kde sebavedomým a kvalifikovaným prístupom môžeme aj novou ústavou Slovenska priniesť obsah zmeny charakteru Slovenska. Bez politikárčenia, bez nenávisti, bez útočenia po osobách, ale dravým ťahom po obsahu politiky.

Preto SKOK odmieta byť naďalej súčasťou nezmyselného boja Smer – opozícia a obracia sa na občanov na Slovensku s výzvou a ponukou súčasne:

 

Poďme to spolu urobiť inak!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?